سفر به هندوستان، هزینه ها و بهترین زمان سفر به هند

0

هند کشوری وسیع با حدود یک میلیارد و سیصد و شصت میلیون نفر جمعیت است. وسعت این کشور 2 برابر ایران است و آن را به هفتمین کشور بزرگ دنیا تبدیل کرده است. جالب نیست؟ جالب‌تر این است ترجیح دادیم برای نوشتن جمعیت هند به جای شمردن صفر از کلمات استفاده کنیم. بگذریم.

نکته جالب بعدی این که بندر بمبئی پرجمعیت ترین شهر هند 14 میلیون جمعیت دارد؛ اما جالب‌تر از همه چیز این است که در هند صدها زبان و هزاران لهجه و گویش وجود دارد و شاید ندانید که علاوه بر زبان های انگلیسی و هندی 22 زبان دیگر هم در این کشور به عنوان زبان رسمی شناخته می شوند. زیبا نیست؟

این صحبت ها را مطرح کردیم تا حواستان را جمع کنیم. حالا که حواستان جمع شده می توانیم بیشتر در مورد سفر به هندوستان برای شما بگوییم. نکاتی مهم و کاربردی که هرکسی لازم است قبل از سفر به هندوستان از آن ها باخبر باشد.

قبل از هر چیز در مورد بهترین زمان سفر به هند صحبت می کنیم، بعد از آن به هزینه های سفر می پردازیم و در آخر هم چند مورد از جذاب ترین و مهم‌ترین جاذبه های گردشگری هند را معرفی می کنیم. جاذبه هایی که باید حتماً از آن دیدن کنید، وگرنه همین شمال خودمان هم سرسبز و زیباست و کلی جای نرفته دارد. غذاهایش هم متنوع و خوشمزه است. نیاز به هزینه زیادی هم ندارد؛ بگذریم.

بهترین زمان سفر به هند چه وقتی از سال است؟

خوب حالا که قرار است این همه هزینه کنید و به یکی از جذاب ترین کشورهای دنیا سفر کنید بهتر است بدانید بهترین زمان سفر به هند چه زمانی از سال است؟ حتماً می پرسید مگر فرقی هم دارد؟ هند است دیگر.

بهترین زمان سفر به هند چه وقتی از سال است؟

علت اینکه باید در مورد زمان سفر خود فکر کنید این است که هندوستان در هر بخش دارای آب و هوا و شرایط اقلیمی متفاوت است. در هر زمان از سال بخشی از مناطق هند برای سفر مناسب هستند. این مسئله در کنار پهناور بودن هندوستان باعث شده اند که گشت و گذار حسابی در این کشور با یک سفر امکان پذیر نیست.

ضمناً هند دارای 3 فصل است:

 1. زمستان (مهر تا اسفند)
 2. تابستان (اسفند تا خرداد)
 3. فصل باران های موسمی (خرداد تا مهر)

بهترین مناطق هند برای سفر در تابستان

اگر قصد سفر به قسمت های کوه های شمالی هند و نواحی کوهستانی مثل کشمیر، اوتاراخند، هیماچال پرادش، سیکیم، آروناچال پرادش را دارید بهترین زمان سفر تابستان است. در غیر این صورت ممکن است سرمای هوا کمی اذیتتان کند.

تصمیم دارید به جزایر آندامان در خلیج بنگال و جزایر لاکشادویپ در دریای عرب سفر کنید؟ در این جزایر ورزش های آبی بسیار پرطرفدار هستند و ماهیگیری از تفریحات بی نظیری است که می توانید در تابستان این مناطق تجربه کنید. این جزایر معمولاً بارش های شدیدی را تجربه می کنند. با توجه به تنوع ماهی ها در تابستان و متعادل شدن بارش ها در این فصل پیشنهاد می کنیم فصل تابستان را برای سفر به این جزایر انتخاب کنید.

سفر به هند در زمستان

در قسمت دامنه کوه های شمالی مناطقی مثل پنجاب، اوتار پرادش، بیهار، راجستان شمالی، شمال غرب بنگال و آسام قرار دارند که نواحی نیمه گرمسیری شمالی به حساب می آیند. این مناطق بر خلاف کوهستان های شمالی گرم هستند و در فصل تابستان حسابی اذیتتان می کنند؛ بنابراین اگر هدف شما این مناطق است زمستان را برای سفر خود انتخاب کنید.

جنگل های بارانی استوایی نیز از دیگر نواحی قرار گرفته در ایالات شمال شرقی هند هستند. آسام، ناگالند، مانیپور ساحل غربی شبه جزیره هند شامل بمبئی، گوا و جنوب غربی هند در این مناطق قرار می گیرند. زمستان زمان خوبی برای سفر به این مناطق است.

نواحی بیابانی خشک هم در هند موجود است. این مناطق تابستان های به شدت گرمی دارند و دمای هوا در این مناطق گاهی تا 50 درجه هم افزایش پیدا می کند. رجستان و بخش هایی از گجرات و پنجاب در این مناطق کم بارش قرار دارند. زمستان در این بخش هند هوای معتدل تری جهت سفر دارد.

و در آخر هند مرکزی و جنوب هند نیز از دیگر مناطق گرم کشور هندوستان هستند. ماهارشترا، آندرا پرادش، مادیا پرادش، چتیسگر و کارناتاکای شمالی که در مرکز هند قرار دارند معمولاً کم بارش هستند و هوایی گرم و خشک دارند.

سفر به هند در زمستان

کرالا، تامیل نادو، پاندیچری، سواحل کارناتاکا، اوریسا و سواحل آندرا پرادش هم مناطق بسیار گرمی در جنوب هند هستند که توصیه می کنیم مطلقاً در فصل تابستان به این مناطق سفر نکنید.

سفر برای تجربه فستیوال های جذاب

شرکت در فستیوال های هند فقط تجربه تماشای جشن های جذاب نیست، بلکه فرصتی برای چشیدن غذاهای متنوع هندی هم هست. اگر می خواهید در مهم‌ترین و بیشترین جشنواره های هند شرکت کنید ماه نوامبر بهترین زمان سفر به این کشور است.

هزینه سفر به هند

هزینه سفر به هند به طور کلی به چند دسته اصلی تقسیم می شود:

 • هزینه ویزا و بلیت
 • هزینه محل سکونت
 • هزینه خورد و خوراک
 • هزینه حمل و نقل
 • هزینه اینترنت و سیم کارت
 • هزینه جاذبه های گردشگری

واحد پول در کشور هند روپیه (INR) است. از آنجایی که نرخ دلار ثبات ندارد پیشنهاد می کنیم خودتان قیمت ها را حساب کنید.

به طور کلی اگر می توانید روزانه 20 دلار برای هر نفر در سفر خارجی هزینه کنید، می توانید سفری عادی به هند داشته باشید؛ اما اگر بتوانید تا 30 دلار در روز هزینه کنید می توانید سفری راحت را تجربه کنید.

هزینه ویزا، گذرنامه، عوارض خروج از کشور و بلیت هواپیما

اولین هزینه هایی که برای سفر به هند باید در نظر بگیرید هزینه گذرنامه، هزینه عوارض خروج از کشور و هزینه ویزا است.

همه این موارد را باید به هزینه ای که برای بلیت می پردازید اضافه کنید. برای دریافت ویزا باید به سفارت هند مراجعه کنید یا بعد از سفر به این کشور در فرودگاه مقصد ویزای الکترونیکی دریافت کنید. این دو مورد هزینه های متفاوتی خواهند داشت.

هزینه گذرنامه حدود 150 هزار تومان است.

اگر بار اولی است که از کشور خارج می شوید هزینه عوارض خروج هم 220 هزار تومان است. بار دوم 330 هزار تومان و برای بار سوم و بیشتر از آن باید 440 هزار تومان پرداخت کنید.

هزینه ویزا، گذرنامه، عوارض خروج از کشور و بلیت هواپیما

هزینه محل سکونت در هند

در هند هزینه اقامت در شهرهای مختلف تا حدی متفاوت است، اما به طور معمول برای هر شب می توانید با 300 تا 1000 روپیه اتاقی معمولی بگیرید که از امکانات اصلی برخوردار است. گزینه های ارزان تری مثل خوابگاه ها هم موجود هستند که به هیچ وجه توصیه نمی کنیم، چرا که فضای کثیف و نامناسبی دارند.

با پرداخت بیشتر از 1000 روپیه می توانید اتاقی بسیار خوب در هتلی مناسب تهیه کنید. با پرداخت چنین مبلغی اتاق شما احتمالاً از امکاناتی مثل تلویزیون، سیستم تهویه و دیگر امکانات رایج برخوردار خواهید بود.

هزینه خورد و خوراک در هندوستان

هند را به جرئت می توانیم یکی از بهترین کشورهای دنیا برای تجربه غذاهای متنوع و لذیذ دانست. در بیشتر شهرهای این کشور رستوران های فراوانی وجود دارد. علت وجود رستوران های فراوان جمعیت بسیار زیاد این کشور است.

غذاهای هندی علاوه بر تنوع بسیار زیاد خیلی هم خوش قیمت هستند. به طور کلی قیمت غذاها در هند زیاد نیست. نکته جالب دیگر سبک متفاوت غذاهای مناطق مختلف است. سبک آشپزی که ما از هند می شناسیم مربوط به مناطق شمالی هند است. آشپزی و غذاها در دیگر مناطق این کشور متفاوت هستند.

برای کاهش هزینه خورد و خوراک در هند پیشنهاد می کنیم از چرخ دستی ها و غرفه های فروش غذاهای خیابانی استفاده کنید. در این غرفه ها می توانید غذاهای سنتی هند را تجربه کنید و سبک زندگی مردمان این شهر نزدیک تر شوید. پاکوره و سمبوسه را حتماً امتحان کنید.

هزینه حمل و نقل

برویم سراغ حمل و نقل عمومی. در مجموع هند وضعیتی کاملاً ایده آلی در زمینه حمل و نقل عمومی ندارد، اما به همان میزان هم ارزان است. اتوبوس و تاکسی و قطار در این کشور بسیار قیمت کمی دارند.

جالب اینجاست که وسایل نقلیه در هند محدود به تاکسی و اتوبوس های معمول نیستند. ریشکا، مونوریل، قطار شهری و مترو از دیگر وسایل نقلیه این کشور هستند. پیشنهاد می کنیم همه این وسایل نقلیه را تجربه کنید، چون هر کدام جذابیت های خودش را دارد. البته کرایه مترو و منوریل در هند نسبت به دیگر وسایل نقلیه بالاتر است و تا 45 روپیه افزایش می یابد، اما با اتوبوس تنها با حدود 8 روپیه می توانید در سطح شهرها جا به جا شوید.

ریشکا در همه مناطق پیدا نمی شود. ریشکا موتوری 3 چرخی است که کرایه بسیار کمی دارد. به پول ما کرایه ریشکا حدود 1000 تومان است.

تاکسی هم به عنوان راحت ترین وسیله نقلیه عمومی در هند شناخته می شود. البته سوار تاکسی شدن در هند قلق های خودش را دارد. مثلاً بهتر است قبل از سوار شدن قیمت را طی کنید و تاکسی های بسیار جدید و شیک را سوار نشوید تا مجبور نشوید کرایه بسیار زیادی پرداخت کنید.

هزینه اینترنت، سیم کارت و مکالمات تلفنی

ممکن است تصور کنید که هزینه مکالمه تلفنی در هند بسیار زیاد است. خیر، این‌طور نیست. در هند اپراتورهای زیادی وجود دارند که می توانید از آن ها سیم کارت تهیه کنید، اما برای گردشگران سیم کارت های مخصوصی وجود دارد که پیشنهاد می کنیم آن ها را در فرودگاه تهیه کنید. وضعیت اینترنت هم چندان جالب نیست. البته در سال های اخیر پیشرفت هایی صورت گرفته است. اکنون در بسیاری از هتل ها و کافه ها می توانید از اینترنت استفاده کنید، اما سرعت آن بسیار کم است.

هزینه گردش و تفریح در هند

پیشنهاد می کنیم در هند از تورهای گردشگری استفاده نکنید، چون قیمت خیلی بالایی دارند. پیشنهاد ما این است که خودتان مسیر یابی کنید و از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید. البته برای این کار حتماً باید به پاور بانک مجهز باشید تا به مشکل برنخورید.

در صورتی که می خواهید از تورها استفاده کنید باید حدود 2000 روپیه برای یک تور قایق سواری بپردازید. در ادامه به هزینه ورودی گردشگران برای چند مورد از مکان های مشهور هند اشاره می کنیم:

تاج محل: 750 روپیه

قلعه سرخ: 250 روپیه

قلعه باندی: 150 روپیه

البته برخی از مکان های گردشگری هم قیمت کمتری دارند یا در برخی موارد رایگان هستند.

جاهای دیدنی هند تعریفتان را جاذبه گردشگری تغییر می دهند!

در نهایت چند مورد از مکان های گردشگری هند را معرفی می کنیم. مکان های دیدنی ناب این کشور به دو دسته کلی مکان های دیدنی فرهنگی و تاریخی و مکان های دیدنی طبیعی تقسیم می شوند.

مهم‌ترین جاهای دیدنی طبیعی:

 • مرداب های کرالا
 • پارک ملی کانها
 • غارهای آژانتا
 • سواحل گوآ
 • پارک ملی پریار

مهم‌ترین جاهای دیدنی فرهنگی و تاریخی:

 • تاج محل
 • واراناسی
 • جایسالمر
 • هارماندیر صاحب
 • معبد ویروپاکشا – بودگایا
 • قصر دریاچه
 • قلعه سرخ
 • دروازه هند
 • مسجد مکه
 • قلعه عامر
 • قصر میسور

خوش باشید و خوش بگذرانید!

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.