شرایط دریافت «کارت فرصت» یکساله برای مهاجرت و کاریابی در آلمان اعلام شد

0

فکر مهاجرت به آلمان را در سر دارید؟ مجوز کار تازه‌ای که دولت آلمان برای شهروندان ساکن در خارج از اتحادیه اروپا در نظر گرفته شاید به کار شما بیاید.

به گزارش یورونیوز آلمان به دنبال جذب نيروی کار ماهر بيشتر است و به همين منظور تسهیلات تازه‌ای را برای ورود اتباع خارجی واجد شرايط به اين کشور در نظر گرفته است. این مجوز که «کارت فرصت» نام دارد به شهروندان غير اتحاديه اروپا اجازه می‌دهد تا برای جستجوی کار به آلمان سفر کنند و به مدت یک سال به همین منظور در این کشور بمانند.

در ادامه گزارش به شرایط دریافت این کارت و نحوه‌ی کارکرد آن در طول مدت اقامت در آلمان می‌پردازیم.

راهی نو و آسان برای ورود نیروی کار متخصص خارجی به آلمان

ایده‌ صدور «کارت شانس» که به «کارت فرصت» ترجمه می‌شود برای نخستین بار در سال ۲۰۲۲ مطرح شد.

هدف از اين طرح، تسهيل شرایط برای کارگران خارجی به منطور سفر به آلمان جهت يافتن شغل در این کشور عنوان شده است.

مطالب مرتبط

اين طرح از ابتدای ژوئن ۲۰۲۴ به اجرا درمی‌آيد تا بواسطه آن آلمان بتواند کمبود نيروی کار جوان و ماهر خود را جبران کند.

آلمان سالانه به حدود ۴۰۰ هزار نيروی کار ماهر جديد نياز دارد تا کمبود نيروی کار، به ويژه در رشته‌های مهندسی، فناوری اطلاعات و مراقبت‌های بهداشتی را برطرف کند.

مجوز جدید به شما امکان می دهد به مدت یک سال در آلمان به دنبال کار باشید

کارت فرصت مانند يک ويزای موقت يا مجوز کار عمل می‌کند و به شهروندان غير اتحاديه اروپا اجازه می‌دهد تا حداکثر به مدت يک سال در اين کشور زندگی کنند.

دارندگان کارت در اين مدت مجاز به انجام مشاغل پاره وقت به ميزان حداکثر ۲۰ ساعت در هفته يا گذراندن دوره‌های کارآموزی به مدت دوهفته هستند.

هدف اين طرح، تسهیل يافتن شغل مناسب برای کارگران ماهر و همچنين جبران کمبود نيروی کار خارجی برای شرکت‌هايی است که در این زمینه احساس نیاز می‌کنند.

اگر دارنده کارت فرصت بتواند شغل تمام‌وقت پيدا کند، می‌تواند برای اقامت طولاني‌تر در آلمان درخواست ارائه کند؛ اين فرآيند برای افرادی که پيشاپيش پيشنهاد کار دارند، بسيار ساده‌تر خواهد بود.

اگر می‌خواهید برای «کارت فرصت» درخواست دهید، باید حداقل دو سال دوره آموزش فنی و حرفه‌ای گذرانده و یا مدرک دانشگاهی مرتبط با شغل مورد نظر را از کشور مبدأ داشته باشید.

متقاضیان این مجوز تازه دولت آلمان برای یافتن فرصت‌های شغلی همچنین باید به یکی از دو زبان آلمانی یا انگلیسی تسلط داشته باشند.

علاقه‌مندان باید ثابت کنند که بودجه کافی برای اقامت یک ساله در آلمان (کمی بیش از ۱۲ هزار یورو) در اختیار دارند.

این مبلغ می‌تواند از طریق پس‌انداز شخصی افراد یا حقوق حاصل از یک قرارداد کاری پاره وقت تأمین شود.

صلاحیت متقاضیان بر اساس یک سیستم امتیازی سنجیده می‌شود و حداقل امتیاز لازم برای دریافت کارت فرصت، ۶ امتیاز است.

داشتن مدرک حرفه‌ای مورد تأیید آلمان یا مجوز فعالیت در یک حرفه تحت نظارت مانند معلمی، پرستاری یا مهندسی ۴ امتیاز برای متقاضیان به همراه دارد.

داشتن ۵ سال سابقه کاری در زمینه مورد نظر طی ۷ سال گذشته یا داشتن مهارت زبان آلمانی در سطح B2 نیز برای متقاضیان ۳ امتیاز محسوب می‌شود.

برای کسب ۲ امتیاز نیاز به داشتن سابقه کاری ۲ ساله در زمینه‌ی مرتبط با دوره‌ی آموزشی فنی و حرفه‌ای طی ۵ سال اخیر است. متقاضیان برای برخوردای از این امتیاز باید زیر ۳۵ سال داشته باشند و مدرک زبان آلمانی سطح B1 را نیز دارا باشند.

سن زیر ۴۰ سال در زمان درخواست، داشتن اقامت قبلی در آلمان به مدت حداقل ۶ ماه (به غیر از اقامت با هدف گردشگری)، مهارت زبان انگلیسی در سطح C1 و آلمانی در سطح A2، داشتن تخصص در حوزه‌ای که آلمان در آن با کمبود نیروی کار مواجه است و درخواست مشترک به همراه همسر، ۱ امتیاز برای متقاضیان به همراه خواهد داشت.

علاقه‌مندان می‌توانند برای دریافت کارت فرصت به کنسولگری آلمان در کشور خود یا اداره محلی ثبت اتباع خارجی در آلمان مراجعه کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره کارت شانس آلمان و ارزیابی شانس خود برای دریافت آن می‌توانید به سایت رسمی این کارت مراجعه کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button