کارت فرصت آلمان چیست؟ / شرایط دریافت

0

دولت آلمان با معرفی کارت فرصت(Opportunity Card)  یا Chancenkarte، آغاز سومین و آخرین فاز از اصلاح قانون مهاجرت کارگران ماهر و مدرن‌سازی را به طور رسمی اعلام کرد. این کارت یک ساله که ایده آن نخستین بار در سال ۲۰۲۲ مطرح شد، قرار است از تاریخ یکم ژوئن ۲۰۲۴، جایگزینی برای ویزای جاب سیکر آلمان (Job Seeker) باشد و فرایند یافتن شغل را برای شهروندان کشورهای خارج از اتحادیه اروپا تسهیل کند. مقاله زیر از سایت ویزالند را در این مورد بخوانید:

اصلاحات قانون مهاجرت برای جبران کمبود نیروی کار

آمار و ارقام منتشر شده حاکی از آن است که حجم تقاضا برای انواع ویزای آلمان از جمله ویزای کار این کشور بالا است. اما در سال ۲۰۲۲، علی‌رغم مهاجرپذیری بالا، ظرفیت‌های خالی آلمان برای نیروی ماهر به بیشترین نرخ خود رسید و مقامات این کشور را مجاب کرد تا برای پر کردن خلأ موجود، به خارج از اتحادیه اروپا چشم بدوزند. بنابراین در ژوئیه سال ۲۰۲۳ و به منظور مقابله با کمبود نیروی کار در آلمان، دولت این کشور قانون جدید و سه مرحله‌ای را با هدف جذب کارگران خارجی ماهر تصویب کرد.

در نتیجه، امتیازات ویژه‌ای که دولت آلمان برای افراد ماهر در نظر گرفته است، دریچه‌ای نو را برای ورود شهروندان خارجی باز خواهد کرد و جدیدترین آن یعنی کارت شانس، فرصتی یک ساله را جهت کاریابی در اختیار افراد واجد شرایط قرار خواهد داد تا بدون نیاز به قرارداد کاری وارد خاک آلمان شوند.

کسب امتیاز از شرایط لازم کارت شانس آلمان!

اصلاح قوانین مهاجرتی آلمان شرایط را برای متقاضیان فرصت‌های شغلی آسان‌تر کرده است، اما نباید فراموش کرد که برای دریافت کارت فرصت آلمان، کماکان باید شرایط ویژه‌ای را داشته باشید. شما باید در یک سیستم امتیازبندی که مبتنی بر جنبه‌‌های مختلفی همچون استعداد، تجربه حرفه‌ای، سن، مهارت‌های زبانی و هر گونه سوابق مرتبط با آلمان (مانند وجود اعضای خانواده در این کشور) است، حداقل ۶ امتیاز را کسب کنید. در جدول زیر فهرستی از جزئیات این سیستم نمایش داده شده است. در صورتی که هر یک از این شرایط را داشته باشید، امتیاز مشخصی در هر بخش برای شما در نظر گرفته خواهد شد:

شرایط متقاضیامتیاز در نظر گرفته شده
داشتن مدرک حرفه‌ای مورد تأیید آلمان یا مجوز فعالیت به شرط نظارت در یک حرفه مانند پرستاری، معلمی یا مهندسی۴ امتیاز
داشتن ۵ سال سابقه کاری طی ۷ سال گذشته در حرفه آموخته شده3 امتیاز
دانش مدرک زبان آلمانی سطح B23 امتیاز
دانش مدرک زبان آلمانی سطح B12 امتیاز
مدرک زبان آلمانی سطح ۲یا انگلیسی سطح C11 امتیاز
سابقه کاری ۲ ساله در زمینه‌ی مرتبط با دوره‌ی آموزشی حرفه‌ای طی ۵ سال اخیر2 امتیاز
داشتن کمتر از ۳۵ سال سن2 امتیاز
داشتن کمتر از ۴۰ سال سن1 امتیاز
داشتن حداقل ۶ ماه سابقه اقامت قانونی در آلمان (به غیر از اقامت توریستی) و اثبات آن1 امتیاز
تخصص در حوزه‌ نیاز به نیروی کار در آلمان1 امتیاز
اقدام همراه با همسر برای دریافت کارت شانس آلمان1 امتیاز

علاوه بر موارد فوق، باید توانایی پرداخت هزینه‌های زندگی در آلمان (کمی بیشتر از ۱۲ هزار یورو) را داشته باشید. شما می‌توانید با ارائه قرارداد کاری معتبر (به صورت پاره وقت) و مبلغ پس‌انداز شخصی، تمکن مالی لازم در طول اقامت یک ساله خود را ثابت کنید.

نکته: به طور مثال، داشتن سن کمتر از ۳۵ سال فقط ۲ امتیاز را برای شما به ارمغان خواهد داشت و این‌گونه نیست که یک امتیاز جداگانه‌ برای سن کمتر از ۴۰ سال نیز به شما اعطا شود!

مزایا و معایب کارت شانس آلمان

در حال حاضر، اغلب شهروندان غیر اتحادیه اروپا قبل از نقل مکان به آلمان و کسب ویزای کار این کشور، یک پیشنهاد شغلی داشته باشند. کارت فرصت به افراد این امکان را می‌دهد که به جای درخواست از خارج از کشور، برای کار‌آموزی یا کار وارد آلمان شوند.

فرصت‌های کارت شانس آلمانچالش‌های کارت شانس آلمان
  • ورود به آلمان بدون نیاز به جاب آفر
  • امکان اقامت تا ۱۲ ماه
  • احتمال تمدید تا ۲ سال
  • امکان کار پاره وقت تا ۲۰ ساعت در هفته و کسب درآمد بیش از هزار یورو همزمان با یافتن شغل
  • امکان یافتن شغل تمام وقت در آلمان و گذراندن دوره کار‌آموزی
  • محدودیت سالیانه در تعداد کارت صادر شده
  • وجود محدودیت‌های سنی
  • نیاز به حداقل دانش زبانی انگلیسی، آلمانی و یا هر دو
  • نیاز به مدرک دانشگاهی مرتبط با حرفه خود یا مدرک مبنی بر گذراندن دوره آموزش حرفه‌ای به مدت حداقل ۲ سال
  • محدود بودن به استفاده در آلمان

توجه داشته باشید که داشتن پیش نیازهای لازم برای اقدام از جمله تمکن مالی، مدرک دانشگاهی یا آموزش حرفه‌ای و حداقل سطح زبانی هیچ امتیازی برای شما به ارمغان نخواهد داشت!

شنیده‌ها حاکی از آن است که هزینه کارت فرصت همانند ویزای جستجوی کار آلمان، ۷۵ یورو باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره کارت شانس آلمان و ارزیابی شانس خود برای دریافت آن می‌توانید به سایت رسمی این کارت مراجعه کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button