اخذ ویزای شینگن اروپا

0

منطقه شینگن

حوزه شینگن یا منطقۀ شنگن به ۲۶ کشور اروپایی گفته می‌شود که قانون کنترل گذرنامه در بدو ورود را برای شهروندان این منطقه حذف کرده‌اند. در حوزۀ شنگن، حرکت و مبادلۀ هر نوع کالا، اطلاعات، پول و افراد، به‌شرط قانونی بودن، جایز و بدون هرگونه ملاحظات گمرکی خواهد بود.

اولین بار در دهۀ ۶۰ میلادی، در سال ۱۹۵۷ مجموعۀ کشورهای اسکاندیناوی، شامل چهار کشور سوئد، دانمارک، فنلاند و نروژ با امضای پیمانی تصمیم به صدور مجوزی واحد برای رفت و آمدهای بین یکدیگر گرفتند.۲۷ سال بعد، در سال ۱۹۸۴، آلمان و فرانسه این ایده را برای کشورهای عضو اتحادیه اروپا مطرح کردند. سرانجام یک سال بعد، در ۱۴ ژوئن ۱۹۸۵، در منطقه‌ای به نام شینگن در کشور لوکزامبورگ، پنج کشور فرانسه، آلمان غربی، هلند، بلژیک و لوکزامبورگ «پیمان شینگن» را به امضا رساندند. بر اساس این پیمان، رفت‌و‌آمد بین مرزهای مشترک این کشورها آزاد شد. با گذشت سال‌های متمادی، کشورهای اروپایی دیگر نیز به این پیمان پیوستند. در حال حاضر ۲۶ کشور، اتریش، بلژیک، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لتونی، لیختن اشتاین، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد و سوئیس، عضو شینگن هستند. جزایر قناری و Azores،Madeira اعضای ویژه‌ای از اتحادیه اروپا و بخشی از منطقه شینگن هستند، اما در خارج از اروپا قرار دارند. موناکو، سان مارینو و واتیکان هم در اروپا هستند اما عضو شینگن نیستند. کشورهایی مانند رومانی، بلغارستان، کرواسی و قبرس در حال پیوستن به پیمان شینگن هستند.

ویزای شینگن چیست؟

ویزای شینگن، یک نوع ویزای کوتاه مدت است که به دارنده آن اجازه می‌دهد که در هر یک از ۲۶ عضو منطقه شینگن تا ۹۰ روز برای اهداف گردشگری و تفریح اقامت داشته باشند. ویزای شینگن، رایج‌ترین ویزای اروپائی است.

انواع ویزای شینگن

بسته به هدف شما از سفر به منطقۀ شینگن ویزاهای متفاوتی ارائه می‌شود. پس ابتدا باید مشخص کنید به چه نوع ویزایی نیاز دارید. ویزای توریستی شینگن، ویزای تجاری یا ویزای کاری شینگن، ویزای فعالیت‌های ورزشی یا فرهنگی، ویزای رسمی، ویزای علمی، ویزای تحصیلی شینگن و ویزای ملاقات با خانواده یا دوستان. به‌طورکلی از جهت محدوده تردد  ویزای شینگن به دو دسته اصلی تقسیم می‌شود:

 •  ویزای اتحادیه شینگن (USV)

دارندۀ ویزای اتحادیۀ شینگن مجوز ورود و سفر به کشورهای عضو این پیمان را برای حداکثر ۹۰ روز در بازه زمانی ۱۸۰ روزه در اختیار دارد. این ویزا در اصل همان ویزای توریستی برای گردشگران محسوب می‌شود. از طرفی، این نوع از ویزا به دسته‌های A، B،C و D تقسیم می‌شود.

 • با داشتن ویزای نوع A شینگن که Airport Transit Visa نام دارد، مسافر حق خروج از فرودگاه را ندارد و فقط می‌تواند در فرودگاه یکی از کشورهای شینگن پرواز خود را به مقصد کشور بعدی که خارج از محدوده شینگن است عوض کند.
 • ویزای نوع B درزمینهٔ حمل‌ونقل و ترانزیت کاربرد دارد و با داشتن آن مسافر اجازه دارد تا مدت پنج روز از خاک کشورهای شینگن عبور کند.
 • ویزای نوع C یک مجوز کوتاه‌مدت برای سفر به کشورهای شینگن است. این ویزا به صورت یک‌بار ورود، دوبار ورود و چند بار ورود صادر می‌شود. با ویزای نوع C شینگن، می‌توانید بدون محدودیت تا ۹۰ روز در هر شش ماه در حوزه شینگن اقامت داشته باشید.
 • ویزای نوع D یا ملی برای افرادی صادر می‌شود که برای زمان مشخص و با هدف معینی قصد سفر به محدوده شینگن را دارند. ویزای ملی معمولاً برای اهداف کاری یا تحصیلی صادر می‌شود. بسته به نوع این هدف‌ها، به صورت یک‌بار ورود یا چند بار ورود است و طبیعتاً پس از پایان مدت اعتبار آن مسافر باید به کشور خود برگردد. متقاضیان ویزای نوع D شامل:

  • دانشجویان بین‌المللی که برای اهداف پژوهشی و پروژه‌های علمی، گذراندن دوره‌های آموزشی و پژوهشی برای مدتی کمتر از یک سال به محدوده شینگن سفر می‌کنند.
  • افرادی که برای کار کردن یا پژوهش در مؤسسات معتبر به کشورهای شینگن سفر می‌کنند.
  • ورزشکاران، هنرمندان و متخصصانی که برای اشتراک‌گذاری مهارت خود به محدودۀ شینگن سفر می‌کنند.
  • افرادی که به دلیل ضرورت‌های پزشکی نمی‌توانند منطقه شینگن را ترک کنند.

 

 • ویزای اعتباری منطقه محدوده (LTV)

این ویزا بیشتر در شرایط خاص، مثلاً در مورد پناهندگان، صادر می‌شود و به مسافر اجازه می‌دهد در محدوده‌های مشخصی از منطقه شینگن سفر کند. این محدوده‌ها در زمان صدور ویزا مشخص می‌شوند و مسافر حق ندارد به مناطق دیگر سفر کند.

 از جهت تعداد دفعات ورود هم ویزای شینگن به سه دسته تقسیم می شود:

ویزای یک‌بار ورود تنها برای یک‌بار ورود به منطقه شینگن اعتبار دارد. به این معنی که اعتبار ویزای مسافر به محض ترک کردن کشوری که به آن وارد شده است، فارغ از این‌که مدت آن به پایان رسیده است یا خیر، منقضی خواهد شد. ویزای سینگل شینگن به متقاضی اجازه ورود به اتحادیه شینگن به مدت  8 تا 30 روز را می دهد که البته این زمان بسته به تصمیم سفارت متغیر است ولی استفاده از این ویزا برای فرد، فارغ از مدت آن، یک بار می باشد.

ویزای دوبار ورود شرایطی مشابه با ویزای یک‌بار ورود دارد، با این تفاوت که مسافر مجوز دو بار وارد شدن به کشورهای شینگن در محدوده زمانی مشخص را دارد.

ویزای چند بار ورود یا ویزای مولتی شینگن، مجوز هر چند بار ورود و سفر بین کشورهای عضو شینگن را صادر می‌کند. تنها محدودیت این ویزا محدودیت زمانی است که برای ۹۰ روز در هر ۶ ماه از سال، اعتبار دارد. همچنین، این ۹۰ روز به‌ محض ورود به هر یک از کشورهای ناحیه‌ شینگن محاسبه می‌شود. این ویزا معمولاً فقط برای متقاضیانی که قبلا ویزای شنگن داشته اند با توجه به تصمیم سفارت صادر می گردد. سفر با این ویزا، برای بار اول ورود باید از کشور محل صدور باشد ولی برای ورودهای بعدی، محدودیتی در ورود ندارد. بعد از این‌ که مقصد و هدف شما از سفر مشخص شد باید از طریق سفارت کشور مقصد یا یکی از کنسولگری‌های کشور مقصد، برای اخذ ویزای شینگن اقدام کنید. از لینکهای زیر می توانید کشور دلخواه خود را برای اخذ ویزای شینگن انتخاب کنید.

اگر تنها قصد سفر به یک کشور عضو شینگن را دارید باید از طریق سفارت یا مرکز ویزای آن کشور برای اخذ ویزای شینگن اقدام کنید اما اگر قصد سفر به بیش از دو کشور عضو پیمان شینگن را دارید باید درخواست خود را به سفارت کشوری ارائه دهید که بیشتر روزهای سفرتان را آنجا سپری می‌کنید یا مقصد اول شما است.

مدارک لازم برای ویزای شینگن

برای دریافت ویزای شینگن به مدارک نیاز دارید. ابتدا هماهنگی با سفارت کشور مقصد انجام دهید و سپس در زمان تعیین شده همراه با مدارک به آنجا مراجعه کنید. مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای شینگن در اکثر کشورهای عضو این پیمان شبیه به یکدیگر است و تنها در برخی از جزئیات و موارد، تفاوت کمی دارند مدارک اصلی که باید همراه داشته باشید، شامل موارد زیر است:

 •  فرم تکمیل شده درخواست ویزا در دو نسخه، تمام قسمت‌های فرم را به‌طور کامل و صادقانه پرکنید.
 •  اصل گذرنامه با حداقل ۶ ماه اعتبار و دو صفحه خالی و کپی گذرنامه‌های قبلی
 •  دو قطعه عکس پرسنلی جدید رنگی تمام‌رخ با زمینۀ سفید
 • مدارک شغلی رسمی مانند جواز کسب، فیش حقوقی و گواهی اشتغال به کار که لازم است این مدارک را همراه با ترجمۀ رسمی ارائه دهید.
 •  مدارک مربوط به تمکن مالی از قبیل گردش حساب و اسناد ملکی (گردش حساب باید برای ۴ ماهه اخیر باشد و تمکن مالی هم باید به یورو بیان شود)
 • بلیت پرواز رفت و برگشت به کشور مقصد یا رزرو بلیت
 • بیمه مسافرتی از شرکت بیمه‌گذاری که نماینده‌ معتبری در کشور مقصد دارد
 • برگه تأییدیۀ هتل یا اصل دعوت‌نامه
 • اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی
 • در مورد کودکان و افراد زیر سن قانونی به گواهی تولد، فرم درخواست ویزا امضا شده توسط پدر و مادر لازم است. اگر حضانت کودک به عهده‌ی یکی از والدین است، حکم رسمی دادگاه باید به همراه فرم درخواست ارائه شود، اگر کودک به‌تنهایی مسافرت می‌کند، حکم محضری رضایت والدین امضاشده توسط پدر و مادر یا کفیل قانونی باید به فرم درخواست پیوست شود.
 • اگر قصد دریافت ویزای تحصیلی شنگن را دارید ابتدا جهت اخذ پذیرش تحصیلی اقدام کنید سپس همراه با مدارک دریافت ویزای شینگن و ترجمۀ مدارک دانشگاهی، مدرک آیلتس یا تافل و نامه پذیرش تحصیلی به سفارت مراجعه کنید.
برای گرفتن ویزای شینگن از کشورهای مختلف می توانید با کارشناسان فلاوینگو مشورت کنید. کافیست در ساعات اداری با شماره تلفن 43635000-021 و در ساعات غیر اداری با شماره تلفن 09122046276 تماس بگیرید.

بهترین زمان برای دریافت ویزای شینگن

توجه داشته باشید فرآیند اخذ ویزا از سفارت یا کنسولگری‌های شینگن زمان‌بر است. بهترین زمان برای ارائه درخواست سه ماه قبل از شروع سفر است و دیرترین زمان ۱۵ روز قبل از شروع سفر است.

مصاحبه ویزای شینگن

به طریق آنلاین یا حضوری نسب به اخذ وقت از سفارت مورد نظرتان اقدام کنید. در زمان مشخص شده برای مصاحبه با مدارک کامل مراجعه کنید. در طول مصاحبه از شما سؤالاتی می‌پرسند به این سؤالات صادقانه، بدون هیچ ترس، تپق و شکی که ناشی از رفتار غیرمعمول است، پاسخ دهید و سعی کنید جواب‌هایتان با جواب‌های فرم درخواست مطابقت داشته باشد. سؤالاتی مانند:

وضعیت تأهل شما چگونه است و شغل همسرتان چیست؟ چرا به ویزای سه ماه نیاز دارید؟ با چه کسی سفر می‌کنید؟ چرا می‌ خواهید به کشور ما سفر کنید؟ آیا فرزند دارید؟ چندساله هستند و چه کار می‌کنند؟ آیا دوست، فامیل یا آشنایی در محدوده شینگن دارید؟ اگر برای دوره‌های تحصیلی یا پژوهشی سفر می‌کنید، چطور با کالج مورد نظر آشنا شده‌اید؟ آیا توانایی پرداخت هزینه‌ها در مدت زمانی که در کشور ما هستید را دارید؟ چه اطمینانی هست که به کشور خود بازمی‌ گردید؟

هزینه ویزای شینگن

هزینۀ درخواست ویزا، توسط کشورهای عضو شینگن تصویب شده و غیرقابل تغییر است. این هزینه با توجه به سن و وضعیت فرد متقاضی متفاوت است. هزینۀ اخذ ویزای شینگن ترانزیت و کوتاه مدت برای بزرگ‌سالان و کودکان بین ۶ تا ۱۲ متفاوت است. دانشمندان و محققان، دیپلمات‌های دارای پاسپورت رسمی و اعضای خانواده کسانی که ملیت کشورهای عضو اتحادیه اروپا را دارند باید مبلغ کمتری پرداخت کنند. هزینه‌‌ای که برای دریافت ویزا می‌پردازید غیر قابل استرداد است یعنی در صورت رد درخواست به شما پس داده نمی‌شود.

مطالب مرتبط

پس از درخواست و ارائه مدارک به سفارت، مدتی طول می‌کشد تا پرونده بررسی شود. در این مدت می‌توانید از طریق وب‌سایت سفارت با استفاده از کد ‌رهگیری و شماره‌گذرنامه وضعیت پرونده خود را پیگیری کنید. در صورت موافقت با درخواست شما، پاسپورت شما دارای برچسب ویزا و تاریخ اعتبار ویزا خواهد شد. همچنین یک کد برای مشخص کردن تعداد دفعات مجاز ورود به کشورهای عضو شینگن برای شما تعریف می‌شود.

دلایل ریجکت ویزای شینگن

در صورت عدم وجود اطلاعات کافی، افسر کنسولگری نمی‌تواند تشخیص دهد که آیا شما شخص واجد شرایط اخذ ویزا هستید و یا خیر؟ ممکن است افسر کنسولگری اطلاعاتی از شما دریافت کند که غیر قابل قبول سفارت و یا غیرمعمولی باشد. معمولاً به دلایل زیر ممکن است که شما ریجکت شوید :

۱- داشتن سابقه فعالیت غیرقانونی مانند قاچاق مواد مخدر، اعتیاد، تروریسم، سوءاستفاده‌های جنسی و سایر جرائم جدی که تهدیدی برای امنیت داخلی، سیاست عمومی یا ثروت عمومی منطقه شینگن هستند نقش مؤثری در صدور ویزای شینگن دارد.

۲- مدارک جعلی

۳- ناتوانی در ارائه اسناد و مدارک در مورد هدف از سفر و اقامت در منطقه شینگن، عدم انطباق اشتغال و صلاحیت حرفه‌ای با وضعیت مالی ارائه‌شده، عدم انطباق دوره درخواست ویزا با برنامه سفر ارائه‌شده

۴- مراجعه به سفارت اشتباه

۵- عدم ارائه شواهد رزرو هتل، عدم ارائه دعوت‌نامه از میزبان، عدم ارائه مدارک و شواهد یک تور از پیش پرداخت شده

۶- عدم ارائه بلیت پرواز رزروی

۷- گذرنامه نامعتبر که کمتر از سه ماه از اعتبار آن‌ها باقی مانده یا دو صفحه خالی ندارد، ارائه سند دیگر به جای گذرنامه معتبر، گذرنامه آسیب‌دیده

۸- عدم ارائه یک نامه رسمی در سربرگ اصلی با آدرس شرکت و یا نویسنده آن، ارائه نامه رسمی که سه ماه از تاریخ صدور آن گذشته باشد یا مهر و امضای نویسندۀ نامه نداشته باشد.

۹- عدم ارائه صورت‌های مالی بیشتر از یک ماه از تاریخ صدور آن، عدم ارائه بیانیه‌ای از حساب جاری خود، نداشتن بودجه کافی در صورت‌های مالی ارائه شده، عدم ارائه چک مسافرتی معتبر یا ارائه چک مسافرتی که نام مسافر بر روی آن ذکر نشده باشد.

۱۰- عدم ارائه گواهی تائید شده توسط مقامات رسمی، عدم ارائه گواهی ترجمه شده توسط مترجم مجاز، عدم اثبات گواهی مدنی، عدم توانایی در ارائه گواهی پدر و مادر کودک

۱۱- بیمه نامه نامعتبر، عدم امکان تأمین یک پوشش بیمه مسافرتی در مدت زمان پیش‌بینی شده، ارائه یک بیمه مسافرتی که کشور مقصد آن را پوشش نمی‌دهد

۱۲- مالکیت یک گذرنامه دیگر با ویزای شینگن فعال

رفع ریجکتی ویزای شینگن

اگر درخواست ویزای شینگن شما رد شده، بهترین کار این است که شش ماه صبر کنید و سپس دوباره با مدارک کامل و معتبر درخواست بدهید.

مطالب مرتبط

زمانی که قصد دارید دوباره برای اخذ ویزای شینگن اقدام کنید، می توانید نامه‌ای به سفارت کشور مقصد بنویسید و در آن، تاریخ ریجکتی ویزای قبلی، اثبات تصمیم اشتباه سفارت مبنی بر ریجکتی و هدف سفر از منطقه شینگن را اعلام کنید.

 

برای استفاده از خدمات رفع ریجکتی ویزای شینگن در فلاوینگو می توانید در ساعات ادرای با شماره تلفن 43635000-021 و در ساعات غیر اداری با 09122046276 تماس بگیرید.

 

یک ویزای شینگن فقط به معنی تضمین رسیدن به یکی از مرزهای شنگن است و نه بیشتر. مقامات مرزی شینگن تصمیم می‌گیرند که به شما اجازه ورود دهند و یا به دلایلی از ورودتان به محدودۀ شینگن جلوگیری کنند. همچنین در هیچ صورتی پس از اتمام تاریخ اعتبار ویزا حق باقی ماندن در منطقه را ندارید حتی اگر از تعداد روزهای مجاز ویزای شما نیز باقی مانده باشد.

 

 

 

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.