تور استانبول از تبریز، هر آنچه نیاز است بدانیم

استانبول یکی از دیدنی‌ترین شهرهای توریستی جهان است. این شهر رنگارنگ و پر جنب و جوش مرکز اقتصادی و فرهنگی ترکیه و بزرگ‌ترین شهر ترکیه است که در مجاورت تنگۀ بسفر و دریای مرمره قرار دارد.

استانبول دارای طیف گسترده‌ای از انواع تفریحات و دیدنی‌هاست، از مراکز تاریخی و مذهبی بسیار زیبا و دیدنی گرفته تا مراکز خرید متعدد شیک و امروزی و بازارهای سنتی و تفریحگاه‌ها. با توجه به هزینۀ مناسب سفر و عدم نیاز به ویزا برای مسافران ایرانی جهت سفر به ترکیه، شهرهای ترکیه بخصوص استانبول مورد استقبال بسیاری از ایرانیان قرار گرفته است؛ اما اگر این سفر بدون آگاهی و اطلاعات کافی صورت گیرد، مشکلات زیادی پیش ‌روی مسافران خواهد گرفت.

آنچه باید در مورد استانبول بدانید

از نظر زمانی استانبول یک ساعت و نیم از تهران عقب‌تر است. واحد پول رایج آن لیر ترکیه است؛ اما برای سفر به استانبول هم لیر و هم دلار کاربرد دارد. می‌توانید در صرافی‌های استانبول دلار خود را به لیر تبدیل کنید.

استانبول به دلیل مجاورت با دریا به طور کل آب و هوای مرطوبی دارد. تابستان‌های استانبول عموماً گرم و شرجی و گرم‌ترین ماه سال در استانبول ماه آگوست است. زمستان‌های استانبول سرد، برفی و بارانی است. سردترین ماه استانبول، ماه ژانویه است. باران‌های زمستانی استانبول، ممتد و بی‌وقفه هستند و ممکن است چند روز طول بکشند، بنابراین زمستان چندان زمان مناسبی برای سفر به استانبول نیست. بیشتر بارش‌های سنگین برف در استانبول در ماه‌های دسامبر و مارس رخ می‌دهد. بهترین زمان سفر به استانبول از نظر شرایط آب و هوایی، از ماه آخر فصل بهار تا ماه اول فصل پاییز است. به‌طور کلی آب و هوای استانبول در فصل بهار و پاییز بسیار مطبوع است و بیشتر گردشگران این فصل را برای سفر به استانبول انتخاب می کنند؛ اما اگر به قصد خرید به استانبول سفر می‌کنید، بهترین زمان سفر به استانبول برای خرید، زمان حراج‌های آن، کریسمس تا ژانویه، مناسبت‌های خاص به خصوص عید فطر و عید قربان است. انتهای فصل‌ها هم معمولاً برندها حراج‌های فصلی می‌گذارند.

اطلاعات ضروری برای سفر زمینی به استانبول بدون تور

برای سفر به ترکیه نیازی به ویزا ندارید اما حتماً قبل از شروع سفر، پاسپورت خود را چک کنید و مطمئن شوید که حداقل ۶ ماه از تاریخ انقضاء آن باقی مانده باشد. در غیر این صورت حتماً نسبت به تمدید آن اقدام کنید که در مرز به دردسر نیافتید. عوارض خروج از کشور هم فراموش نشود. عوارض خروج از کشور برای بار اول ۲۲۰۰۰۰ تومان، برای بار دوم ۳۳۰۰۰۰ تومان و بعد از آن ۴۴۰۰۰۰ تومان است که می‌توانید آن را قبل از آغاز سفر از طریق سامانه پرداخت عوارض کشور یا بانک پرداخت کنید در غیر این صورت درگیر کارهای بانکی در مرز خواهید شد که بسیار وقت‌گیر است.

سه مرز برای مسیر زمینی ایران به ترکیه وجود دارد. مرز بازرگان، مرز رازی و مرز سرو. از بین این سه مرز، مرز بازرگان به علت کم‌ترین فاصله و مناسب‌تر بودن راه و داشتن امکانات مسیر بهترین انتخاب است. بعد از خروج از تبریز و عبور از شهرهای مرند و ماکو و طی مسافت ۲۹۰ کیلومتری به مرز بارزگان که با شهر گوربولاغ ترکیه مرز مشترک دارد می‌رسید. بعد از گوربولاغ از شهرهای دوغوبایزید، آغری، ازروم، آماسیا، بولو، ایزمیت عبور می‌کنید تا در نهایت به استانبول برسید. این مسافت چیزی در حدود ۱۵۴۰ کیلومتر است. مرز بازرگان مرزی است که اتوبوس‌ و تورهای استانبول از تبریز از آن استفاده می‌کنند.

مرز رازی در ۶۵ کیلومتری شهر خوی قرار دارد و حدود ۹۰ کیلومتر با وان ترکیه فاصله دارد. با توجه به کوهستانی و پرپیچ و خم بودن مسیر تقریباً ۲ ساعت زمان می‌برد تا از این مرز به وان برسید. بهترین مسیری که برای رسیدن از مرز رازی تا استانبول می‌توانید طی کنید از شهرهای وان، تاتوان، موش، بینگول، الازینگ، مالاتیا، کایسری، گلباشی، بولو، دوزجه، ساکاریا و گبزه می‌گذرد. این مسیر در حدود ۱۸۲۷ کیلومتر است.

مرز سرو در ۶۰ کیلومتری ارومیه قرار دارد. مسیر رسیدن به این مرز کوهستانی و سرد است. برای رسیدن به استانبول از این مسیر باید از شهرهای یوکسکوار، سواوستو، باشکاله، تاتوان، موش، بینگول، الازینگ، مالاتیا، کایسری، گلباشی، بولو، دوزجه، ساکاریا و گبزه عبور کنید که این مسیر ۱۹۴۰ کیلومتر است.

سفر به استانبول با اتوبوس

اگر قصد سفر زمینی به استانبول را دارید می‌توانید از اتوبوس تهران- استانبول یا تبریز – استانبول از تورهای مسافرتی مثل تورهای استانبول از تبریز استفاده کنید. قیمت بلیت اتوبوس تهران به استانبول بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان و هزینۀ بلیت اتوبوس تبریز به استانبول ۲۰۰ تا ۳۶۰ هزار تومان است. سرویس‌های اتوبوس تبریز به استانبول معمولاً در روزهای پرتردد در دسترس هستند. پس اگر قصد سفر به استانبول از تبریز را دارید باید تاریخ‌های حرکت اتوبوس از تبریز را دائماً چک کنید تا بتوانید بلیت برای تاریخ مورد نظرتان را بخرید.

اتوبوس‌ها در مرز به مدت یک ساعت جهت بازرسی و بررسی مدارک توقف دارد. در صورت عدم وجود مشکل اجازه عبور اتوبوس از مرز داده می‌شود. اگر مسافری در مرز دچار مشکلی در مدارک شود و رفع مشکل او بیش از مدت زمان معمول طور بکشد، راننده اتوبوس موظف به توقف نیست.

مقصد نهایی اتوبوس‌های تبریز – استانبول منطقه آکسارای و خیابان لاله‌لی است.

سفر به استانبول با قطار

مطالب مرتبط

مسیر مستقیمی برای سفر از ایران به شهر استانبول با قطار وجود ندارد ولی برای اینکه به استانبول برسید می‌توانید از قطارهای تبریز – وان یا تهران-آنکار استفاده کنید و سپس از آنجا با قطارهای داخلی ترکیه خودتان را به استانبول برسانید.

قطار تبریز – وان در سال ۱۳۸۰ راه اندازی شد. این قطار دوشنبه شب ساعت ۲۳: ۲۰ از تبریز حرکت می‌کند و پس از ده ساعت صبح روز سه شنبه به شهر وان در ترکیه می‌رسد. برگشت قطار از شهر وان سه‌شنبه شب، ساعت شب ۱۰ و ورود آن به تبریز ۶ صبح روز چهارشنبه است.

قطار تهران-آنکارا در مسیر خود به سمت آنکارا از شهرهای زنجان، تبریز، سلمان و ایستگاه مرزی رازی عبور می‌کند. از آنکارا به استانبول و مسیر معکوس خطوط ترن سریع‌السیر وجود دارد. این ترن‌ها بنام Yüksek Hızlı Tren با سرعتی حدود ۲۵۰ کیلومتر در ساعت حرکت می‌کنند.

سفر به استانبول با ماشین شخصی

اگر تصمیم به سفر به ترکیه با ماشین شخصی خود را دارید موارد مهمی را باید پیش از سفر رعایت کنید. داشتن گواهینامه بین‌المللی با اعتبار یک‌ساله برای رانندگی در کشور خارجی ضروری است. برای اخذ این گواهینامه باید ۱۲۰ هزار تومان هزینه کنید. علاوه بر گواهینامه بین‌المللی، برای عبور از مرز نیاز به پلاک بین‌المللی یا پلاک ترانزیت برای خودروی خود دارید هزینه صدور پلاک بین المللی برای هر خودرو حدود ۳۶۰ هزار تومان است. برچسب CD و IR برای شناسایی خودروی شما در کشور خارجی استفاده می‌شوند. هزینه این برچسب‌ها روی هم رفته ۴۸۰۰ تومان است. کاپوتاژ و مجوز خروج از کشور هم با هزینۀ ۱۸ هزار تومان از ضروریات سفر با ماشین شخصی است.

در نظر داشته باشید که قیمت بالای بنزین در ترکیه از جمله مشکلات بسیاری از افرادی است که با ماشین شخصی خودشان به ترکیه سفر کرده‏اند. به همین دلیل مرز رازی از نظر مصرف بنزین، برای شما به صرفه‌تر است چراکه اکثر مسیری که طی می‌کنید، در خاک ایران است و می‌توانید در ایران با قیمت پایین‌ترین بنزین بزنید. همچنین در صورت تمایل می‌توانید ماشین خود را در پارکینگ محوطه مرز رازی پارک کنید و بقیه مسیر را با ون‌ها یا تاکسی‌های ویژه ادامه دهید.

سفر هوایی به استانبول

استانبول دو فرودگاه دارد. فرودگاه بین‌المللی آتاتورک در بخش اروپایی استانبول قرار دارد. از لحاظ تعداد مسافر فرودگاه آتاتورک بزرگ‌ترین فرودگاه استانبول است و از نظر ترافیک مسافری رتبه یازدهم را در جهان دارد. دسترسی به این فرودگاه بین المللی از طریق مترو، اتوبوس و تاکسی امکان‌پذیر است. پروازهای تور استانبول از تبریز در این فرودگاه به زمین می‌نشینند. فرودگاه بین‌المللی صبیحه گوکچن بعد از آتاتورک بزرگ‌ترین فرودگاه استانبول است که در بخش آسیایی استانبول قرار گرفته است.

برای خرید بلیت فرست کلاس هواپیما می‌توانید از پروازهای سیستمی استفاده کنید. پروازهای سیستمی را هرچه زودتر خریداری کنید قیمت پایین‌تری دارند. بلیت‌ چارتر و بلیت‌های لحظه آخری هم معمولاً ارزان‌تر از بلیت‌های سیستمی هستند.

می توانید از شرکت‌های هواپیمایی ترکیش‌ایرلاین، ایران‌ایرتور و ایران‌ایر برای مسیر تبریز استانبول با رنج قیمتی ۱۳۵۰۰۰۰ تا سقف ۴۰۳۰۰۰۰ تومان بلیت سیستمی تهیه کنید.

تورهای استانبول از تبریز

هر چند که هزینه سفر به استانبول به صورت شخصی ممکن است بسیار کمتر از تورهای استانبول از تبریز باشد ولی سختی‌ها و دردسرهای خاص خود را دارد که تنها کسانی که صبر، حوصله و علاقۀ بالایی به سفر شخصی دارند از عهدۀ آن بر می‌آیند. معمولاً از بیشتر شهرهای ایران تورهای فراوانی با ایرلاین‌های مختلف روانۀ استانبول می‌شوند.

تور استانبول از تبریز را با هر پروازی می‌توانید داشته باشید؛ اما معمولاً بهترین و عالی ترین پروازها از فرودگاه امام خمینی انجام می‌شود. قیمت تور استانبول از تبریز به عواملی مانند مدت اقامت، نوع پرواز و درجۀ هتل بستگی دارد.

هتل

ستارهموقعیت

هزینۀ اتاق دو تخت (تومان)

برای ۴ روز و ۳ شب

GRAND MILAN

۳AKSARAY

۱۷۹۰۰۰۰

SABENA

۳

TOPKAPI

۱۸۵۰۰۰۰

TOPKAPI

۳AKSARAY۱۸۹۰۰۰۰

BLUE WAY CITY

۳

SISLI

۱۹۵۰۰۰۰

ARSIMA

۴SISLI

۱۹۹۰۰۰۰

THE CITY PORT

۴AKSARAY

۲۰۰۰۰۰۰

ICON

۵TAKSIM

۲۳۰۰۰۰۰

TAKSIM TRASS

۵TAKSIM۲۵۰۰۰۰۰
GREEN PARK۴TAKSIM

۲۷۵۰۰۰۰

MY BADE

۴

SISLI

۲۸۰۰۰۰۰

METROPOLITAN۴TAKSIM

۲۸۹۰۰۰۰

BIZ CEVAHIR

۵SISLI

۲۹۵۰۰۰۰

DOUBLE TREE HILLTON

۵TAKSIM

۳۱۰۰۰۰۰

RADISSO BLUE

۴SISLI

۳۹۵۰۰۰۰

هزینۀ معمول برای تور استانبول از تبریز برای ۵ روز و ۴ شب و هتل ۳ ستاره از ۳۱۸۰۰۰۰ تومان، هتل ۴ ستاره ۳۷۰۰۰۰۰ تومان و هتل ۵ ستاره از ۴۳۲۰۰۰۰ تومان آغاز شده و بسته به هتل و موقعیت آن افزایش می‌یابد.

هتل

ستارهموقعیتهزینۀ اتاق دو تخت (تومان)

برای ۵ روز و ۴ شب

Ozyavuz

۳TOPKAPI۳۱۵۰۰۰۰

Grand Milan

۳AKSARAY

۳۳۰۰۰۰۰

The City Port

۴AKSARAY

۳۴۰۰۰۰۰

Legarden

۳AKSARAY

۳۵۵۰۰۰۰

White Monarch

۴SISLI

۳۹۰۰۰۰۰

Park By Clover

۴TAKSIM

۴۲۰۰۰۰۰

Biz Cevahir۵SISLI

۵۰۰۰۰۰۰

ARSIMA۳OSMANBEY

۳۶۵۰۰۰۰

برای تور استانبول از تبریز به مدت ۶ روز و ۵ شب با پرواز چارتری ایرانی و هتل ۳ ستاره از ۳۱۷۰۰۰۰ تومان، ۴ ستاره ۳۸۱۰۰۰۰ تومان و هتل ۵ ستاره ۴۵۸۰۰۰۰ تومان، باید هزینه پرداخت کنید.

سفر به استانبول برای ایرانیان بیشتر در تفریح و خرید خلاصه می‌شود اما اگر این تفریح با اطلاع و آگاهی باشد، بدون شک فرصت‌های بهتری را در سفر فراهم کرده و باعث خواهد شد تا از آن لذت بیشتری ببریم. در این نوشته سعی کردیم اطلاعاتی برای سفر به استانبول از تبریز در اختیار شما قرار دهیم که امیدواریم برای سفرتان مفید باشد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.