بلیط پرواز های داخلی

ایران دارای شبکه گسترده ای از پروازهای داخلی است، از ده ها ایرلاین در کشور وجود دارند که هر روز پروازهای زیادی را مابین بسیاری از شهرهای ایران پوشش می دهند. به طور کلی، پرواز داخلی به عنوان نوعی پرواز تجاری تعریف می شود که در آن مسیر مبدا و مقصد در درون یک کشور انجام می گیرد. 
پروازهای داخلی معمولاً کوتاه هستند، زیرا هواپیماها تنها در مرزهای بین شهری در داخل کشور پرواز می کنند. با این حال، شما چگونه بلیط پرواز داخلی خود را تهیه می کنید؟ باید بگوییم تنها دو راه دارید، خرید و رزرو آنلاین بلیط هواپیما و یا مراجعه به آژانس های مسافرتی!

چگونه بلیط پرواز داخلی ارزان بخریم؟

امروزه با گسترش فروش بلیط آنلاین هواپیما از وب سایت ها، دسترسی و راحتی به پروازهای داخلی بیشتر از گذشته شده است. ولی هنوز هم پیدا کردن یک آژانس مسافرتی معتبر که خدمات رزرواسیون برای پروازهای داخلی ارائه دهد نیز می تواند راهی معتبر برای تهیه اینترنتی بلیط هواپیما باشد. 
در هر صورت، به دلیل فاصله کمترِ پروازهای داخلی در مسیر های رفت و برگشت، بلیط این پروازها معمولاً ارزان تر از پروازهای خارجی است؛ اما دانستن دو نکته مهم می تواند به تهیه بلیط ارزان هواپیما منجر شود:

نوع بلیط

بلیط هواپیما به دو نوع بلیط سیستمی و بلیط چارتری تقسیم می شوند، بلیط سیستمی مستقیماً از سوی شرکت هواپیمایی ارائه می شود، ولی بلیط چارتری (لحظه آخری) توسط آژانس های گردشگری به فروش می رسد. در بیشتر موارد بلیط چارتر که توسط شرکت های چارتر کننده ارائه می شوند، نرخ ارزانی از بلیط سیستمی هستند. اما خرید بلیط چارتری به زمان و مقصد سفر بستگی دارد. به هر روی، ممکن است آژانس های مسافرتی برای به فروش رفتن همه بلیط های خود اقدام به کاهش قیمت کنند (گاهی تا 80 درصد نیز خواهد رسید). پس بلیط لحظه آخری می تواند انتخابی ایده ال برای پرواز بلیط داخلی ارزان باشد.

روز سفر

قیمت بلیط هواپیما اغلب بسته به روز و ساعت متفاوت است. برای مثال، روزهای نخستین (شنبه) و پایانی هفته (پنجشنبه و جمعه) بلیط گران تر از روزهای وسط هفته است، یا قیمت بلیط در روزها و ماه های خاص سال (عید نوروز، سفرهای تابستانی) نیز نرخ گران تری از روزهای معمول و کم سفر سال است. در هر صورت، ما پیشنهاد می کنیم جهت تهیه بلیط ارزان قیمت، وسط هفته و در ساعات اولیه روز (صبح خیلی زود) یا آخر شب اقدام به سفر کنید. همچنین راه بدی نیست که قیمت بلیط را همیشه رصد کنید و در روزها و ماه های قبل سفر، بلیط خود را رزرو کنید. 
نکته: نوع هواپیما (ایرباس یا بوئینگ) و کلاس پروازی نیز در قیمت مؤثر است، برای مثال، کلاس اکونومی (اقتصادی) ارزان تر می باشد.

ایرلاین های پرواز های داخلی

از سال 1345 تا به امروز کلیه خطوط هوایی ایران به خوبی توسعه یافته اند، اما برای بسیاری از مسافران شناخت هر کدام می تواند به معنای خرید بلیط از شرکت هواپیمایی مورد نظر باشد. 
ایران ایر: مشهورترین، قدیمی ترین و پرترددترین ایرلاین های کشور است که در سال 1342 تأسیس شده است. 
ماهان: شرکت هواپیمایی خصوصی که آشیانه اصلی آن در شهر کرمان قرار دارد. این شرکت در سال ۱۳۷۱ در کرمان تأسیس گردید. 
آسمان: این شرکت هواپیمایی متعلق به سازمان بازنشستگی کشور است و سال تأسیسش به 1381 می رسد. 
هما: یکی از محبوب ترین و امن ترین خطوط هوایی متعلق به ماهان است و تأسیس آن به سال 1371 باز می گردد. 
کاسپین: در سال 1372 تأسیس شده است و هم اکنون با داشتن 10 فروند هواپیما، پروازهای داخلی بسیاری را در هفته پشتیبانی می کند. 
تابان: یکی از جدیدترین خطوط هواپیمایی کشور که در سال 1385 شروع به کار کرده است، ایرلاین تابان می باشد. 
کیش ایر: این شرکت هواپیمایی در سال 1370 تأسیس شده است و متعلق به منطقه آزاد کیش می باشد. 
زاگرس: بهترین و مجهزترین ایرلاین کیترینگ کشور متعلق به شرکت زاگرس می باشد که در سال 1385 تأسیس شده است.

آیا فرودگاه امام خمینی پرواز داخلی دارد؟

با برنامه ریزی های انجام شده قرار بر این بود که بخشی از پروازهای داخلی فرودگاه مهرآباد به فرودگاه بین المللی امام خمینی منتقل شود که تا به امروز تنها یک پرواز در 23 مرداد 1398 از این فرودگاه به کیش انجام شده است. به طور کلی، پشتیبانی از پروازهای داخلی منوط به حضورِ شرکت های هواپیمایی است، وگرنه به گفته مسئولان زمینه برای این مهم در فرودگاه امام خمینی مهیا می باشد.

پر ترافیک ترین مقاصد پروازهای داخلی

بیشترین میزان رزرو بلیط و جستجو برای خرید اینترنتی بلیط هواپیما از شهرهای تهران، اصفهان، تبریز، قشم، شیراز، مشهد می باشد. شما می توانید با ثبت نام و پر کردن اطلاعات حساب در سایت فلاوینگو اقدام به انتخاب و خرید بلیط هواپیما نمایید یا با تیم پشتیبانی فلاوینگو تماس گرفته و نسبت به دریافت آخرین قوانین و مقررات رزرو اطلاع کسب کنید.